Selections & Winners

Spring 2019 WINNERS


Best Narrative Short:                  “ Down (A Terre) ”  Dir.  Arnaud Mizzon

Best Documentary Short:            “ The Last Harvest: You Can’t Grow Without Change ”  Dir.  Alexis Spraic

Best Animated Short:                  “ Treasure Nest ”  Dir.  Joy (Meng-Chwen) Tien, Allison Botkin & Mike Bourbeau

Best Student Short:                     “ Raspberry and Coke ”  Dir.  Francesca Sewell

Best Foreign Short:                     “ Resonance ”  Dir.  Edouard Tardan

Best Experimental Short:            “ Ach ”  Dir.  Friedrich-Julius Weigel

Best Music Video:                       “ Leading Me Straight ”  Dir.  Burke Heffner

Best Commercial:                       “ Autotorino. A History Of Passion ”  Dir.  Carlo De Agostini

Best Short Script:                        “ A Life So Precious”  by   Debby Huvaere

Honorable Mention:                    “ Parallels ”  by   Scott Nelson




Spring 2019 SELECTIONS


“ Ach ”  Dir.  Friedrich-Julius Weigel

“ Autotorino. A History Of Passion ”  Dir.  Carlo De Agostini

“ Before The Thunder ”  Dir.  Yelena Krivosheyeva

“ Blue Ford Ranger ”  Dir.  James Mair Abroms

“ Don’t Yell For Help ”  Dir.  Irena Murphy

“ Down (A Terre) ”  Dir.  Arnaud Mizzon

“ Hotel Lativa ”  Dir.  Monika Ivonne

“ It Followed Me Here ”  Dir.  Matthew Godbey

“ Landings ”  Dir.  Cameron Watson

“ Leading Me Straight ”  Dir.  Burke Heffner

“ Little Cousin ”  Dir.  Robert Everett Williams Jr.

“ Lullaby ”  Dir.  Cabba Jiaxuan Cai

“ Mama Bear ”  Dir.  Matt Cohen

“ Raspberry and Coke ”  Dir.  Francesca Sewell

“ Resonance ”  Dir.  Edouard Tardan

“ Scarlett ”  Dir.  Jorge Parra, Jr.

“ Shifter ”  Dir.  Matthew Marder

“ The Dust Child ”  Dir.  Toby Kearton

“ The Job ”  Dir.  Zach Grossman

“ The Last Harvest: You Can’t Grow Without Change ”  Dir.  Alexis Saraic

“ The Parqueo App ”  Dir.  Nathan Bayless

“ Treasure Nest ”  Dir.  Joy (Meng-Chwen) Tien, Allison Botkin & Mike Bourbeau

“ When The Train Stops ”  Dir.  James Kerwin